آرشیو اخبار آرشیو اخبار
خروجی خبرخوان خروجی خبرخوان اخبار
جستجو برای      

 

آمار بازدید

  • تعداد کل بازدید: 424628
  • تعداد بازدید از این صفحه: 263849
  • تعداد بازدید امروز: 70
  • تعداد کاربر آنلاین: 2

 

اخبار ویژه

در شاهرود صورت گرفت: رضایت اولیای دم و رهایی قاتل از قصاص

 

جوانی که در سال 81 در یک نزاع دسته‌جمعی، جوان دیگری را به قتل رسانده بود، با اقدام خداپسندانه اولیای دم و رضایت آنها، پس از گذشت بیش از 13 سال در آستانه اجرای حکم از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش روابط عمومی زندان شاهرود، یکی از زندانیان این زندان بنام حسین م. که در سال 1381 به اتهام شركت در نزاع و شركت در قتل عمدی از سوی دادگاه بسطام به زندان شاهرود معرفی و بازداشت گردیده بود، پس از انجام مراحل دادرسی و صدور حکم قصاص و تایید آن توسط دیوان عالی کشور در انتظار اجرای حکم قصاص نفس بود.

در این چند سال با وجود  تلاش‌های فراوانی که از سوی گروه‌های مختلف معتمدین محلی و برخی مسئولین اداری از طریق مراجعات فراوان به خانواده مقتول و تقاضای گذشت صورت می‌گرفت، هیچ گاه مورد موافقت اولیای دم قرار نمی‌گرفت و  از اجرای حکم قصاص صرف نظر نمی‌کردند.

طبق گزارش‌های واصله، این زندانی دارای فرزند دختری است 13 ساله است که از هنگام تولد وی پدرش در زندان بوده است. این دختر محروم از مهر پدری، ناامیدانه چندبن بار با مراجعه به زندان آزادی پدرش را از مسئولان زندان طلب می کرده و این تلاش خستگی‌ناپذیر موجب جلب توجه رئیس زندان شاهرود و ایجاد انگیزه جهت تلاش مضاعف در اخذ رضایت اولیای دم می گردد.

در نتیجه از حدود 8 ماه پیش یک گروه کاری متشکل از کهربایی رئیس زندان شاهرود، یکی از  خیرین  شاهرودی به‌نام حاج آقا ابراهیمیان و نیز احدی از معتمدین بسطام با جدیت به پیگیری جهت جلب رضایت مشغول شدند.

اما با وجود بیش از 20 جلسه نشست با خانواده مقتول در مکانهای گوناگون و با حضور افراد مختلف،  اولیای دم همچنان بر نظر خود مبنی بر اجرای حکم قصاص اصرار داشتند. تا اینکه سرانجام اجرای حکم توسط رییس دادگاه بسطام به زندان، سازمانهای ذیربط و خانواده مقتول اعلام و ابلاغ می‌گردد.

ولی خوشبختانه در کمتر از 24 ساعت مانده به اجرای حکم قصاص، گروه کاری مذکور ناامید نشده و پس از نشستی طولانی با خانواده اولیای دم، سرانجام با یاری خداوند متعال و در آستانه سالروز رحلت نبی مکرم اسلام پیامبر مهر و رحمت و در زمانی که بارش رحمت خداوند پس از مدتهای طولانی بصورت نزولات آسمانی برف شامل حال مردم شهرستان شاهرود شده بود، آخرین پیشنهاد رئیس زندان مبنی بر رضایت بر عدم اجرای حکم و پرداخت دیه، مورد موافقت اولیای دم قرار گرفت و اجرای حکم متوقف شد.

بنابراین خانواده اولیای دم شامل پدر، مادر و برادران مقتول در تصمیمی خداپسندانه و قابل تحسین، از حق قانونی و شرعی خود در اجرای قصاص نفس گذشتند و شادمانی و سایه پدر را به  دختر نوجوان وی هدیه دادند.

 

دانلود فایل

 گروه: اخبار ویژه   تعداد بازدید: 239   تاریخ خبر: 10:17:36 1394/10/05   

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن پیام